Aktualności

Unijne fundusze pomogły stworzyć warsztaty na miarę XXI wieku
Na ten moment od dawna czekali uczniowie i grono pedagogiczne Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu. Przy ul. Bankowej 13 powstały nowoczesne warsztaty do praktycznej nauki zawodu jak spawacz czy ślusarz. Inwestycja to jeden z kluczowych projektów realizowanych na ziemi wałeckiej z pomocą eurofunduszy w ramach kontraktu samorządowego nazwanego „Metalową Dźwignią Regionu”. Uroczyste otwarcie nowej edukacyjnej przestrzeni odbyło się we wtorek, 28 czerwca 2022 roku. Udział w niej wzięli członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek.
 
Efektem zakończonej inwestycji jest nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek szkolny. Ulokowanie w nim warsztatów to szansa na praktyczną naukę dla przyszłych spawaczy, murarzy, elektryków, ślusarzy i mechaników. Modernizacja, a dokładnie remont i nadbudowa dotychczasowego obiektu sprawiła, że znalazły się w nim działy budownictwa i obróbki metalowej, stanęły nowe  tokarki, frezarki oraz maszyny sterowane numerycznie, a także stworzono całkowicie nowy dział  - diagnostykę pojazdów samochodowych. Odtąd 400 uczniów kształcących się w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu będzie to czynić w warunkach na miarę XXI wieku oraz zgodnie z regionalnymi specjalizacjami Pomorza Zachodniego. Uruchomienie nowej edukacyjnej przestrzeni to także dobre wieści dla lokalnego biznesu i [przedsiębiorców, którzy będą mogli nawiązać ściślejszą współpracę z wałecką szkołą.
 
– Wałcz ma doskonałe miejsce do nauki zawodu od strony praktycznej. Nowe pomieszczenia, nowoczesny sprzęt i zaangażowane grono pedagogiczne z pewnością ułatwią młodzieży zdobycie odpowiednich kwalifikacji i wiedzy. Dobrze, że do zmian, jakie zaszły w placówce mogliśmy zaangażować unijne środki dedykowane szkolnictwu zawodowemu – mówiła członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.
 
Całość inwestycji, którą od połowy 2020 roku prowadziło starostwo powiatowe w Wałczu oraz dyrekcja PCKZiU, kosztowała prawie 9,5 mln zł. Urząd Marszałkowski z unijnej puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 wsparł przedsięwzięcie kwotą ponad 6 mln zł. Środki  przeznaczono na przygotowanie dokumentacji, prace budowlane, nadzór inwestorski i zakup wyposażenia.
 
Przedsięwzięcie realizowane było w ramach 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.9 „Infrastruktura szkolnictwa zawodowego w ramach Kontraktów Samorządowych”.
źródło: wzp.pl
30-06-2022 Redakcja

Dodaj komentarz

Reklama [A] - Maral - Hurtownia BHP

SONDA

Czy podoba Ci się portal eWałcz.pl?

NIE
TAK